ДЕНЕС Е СВЕТСКИОТ ДЕН НА ВРАТОВРСКАТА. НАЈСКАПАТА ЧИНИ 220.000 ДОЛАРИ

WEB Телевизија во живо

Вратоврската е добро познат хрватски декоративен предмет и хрватски симбол, но исто така и симбол на Европа и знак за некои темелни човечки вредности. Затоа, Academia Cravatica го прогласи 18 октомври за Хрватски и Светски ден на вратоврската.
Вратоврската се смета за оригинален хрватски производ и се прошири во Европа во 17 век со учество на хрватски војници во Триесетгодишната војна (1618-1648). Хрватската традиционална униформа со извезени, насликани марами околу вратот го привлече вниманието. Марамите беа изработени од различни материјали. Од груб материјал, што го носат обичните војници, до свила и фин памук што го носат офицерите.
Овој „хрватски елегантен стил“, во тоа време целосно непознат во Европа, беше прифатен на францускиот двор околу 1650 година и стана модерен дел од облеката меѓу тогашната буржоазија како симбол на културата и елеганцијата. Затоа, во Франција е познатa како cravate ,
Најскапата вратоврска во светот е онаа на Shuashish Diamond . Направен е од чиста свила, а содржи 150 грама злато и дури 271 дијаманти, што затоа ја оправдува цената од 220.000 долари.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *