ЗА ДВЕ ГОДИНИ ВО ГЕРМАНИЈА ЗАМИНАЛЕ 85.000 ГРАЃАНИ НА МАКЕДОНИЈА

WEB Телевизија во живо

Според последниот попис на населението во Германија од 2022 година , во оваа земја живеат 222.000 луѓе од Македонија, од кои 158.000 се родени во Македонија, стои во истражувањето на Политичкиот институт „Арбен Џафери“.
 
Од 2020 до 2022 година, бројот на граѓани од Македонија е зголемен за 44%, од 154.000 на 222.000, додека 32.000 граѓани на Македонија заминале во Германија во 2021 година, а уште 53.000 во 2022 година.
 
Така, за само две години, 85.000 граѓани на Македонија заминале во Германија. Со други зборови, за две години, земјата изгуби 4,6% од резидентното население поради масовната емиграција во Германија.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *