GOOGLE СЛАВИ 25 ГОДИНИ ПОСТОЕЊЕ

WEB Телевизија во живо

До 1993 година, интернетот се индексираше рачно, но како што стануваа достапни се повеќе веб-страници, потребни беа повеќе опции за брзо пребарување на информации од неговата база на податоци.
Во 1998 година, двајца докторанти од Стенфорд, Лери Пејџ и Сергеј Брин, имаа едноставна идеја која, како што се испостави, ќе го промени светот.
Името Google е изведено од игра на зборови на математички израз – googol.

Она што започна како сервер оттогаш се прошири во апликации, платформи за социјално вмрежување, вештачка интелигенција (AI), очила, автомобили, па дури и стана глагол на англискиот јазик.
Фразата „Google it“ за прв пат беше употребена во една епизода од култната телевизиска серија од 1990-тите, „Бафи убиецот на вампирите“.
Првиот производ што го лансираше денешниот глобален интернет гигант – страницата Google Search, беше промовиран на 27 септември 1998 година.
 
Google им понуди на корисниците голем број различни производи и услуги. Меѓу нив, покрај Google Search, два се меѓу најпопуларните и користени во светот: услугата за е-пошта – Gmail и најраспространетиот оперативен систем за мобилни уреди во светот – Android.
Според статистиката на матичната компанија Alphabet, вредноста на Google во септември 2023 година изнесува повеќе од 1,7 билиони долари.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *