8 СЕПТЕМВРИ, МЕЃУНАРОДЕН ДЕН НА ПИСМЕНОСТА

WEB Телевизија во живо

„ПИСМЕНОСТА Е МОСТОТ ОД БЕДАТА ДО НАДЕЖТА“
 
Најмалку 862 милиони луѓе во светот се неписмени, покажуваат податоците објавени по повод 8 септември, ден на писменоста.
Според податоците на УНЕСКО и други меѓународни организации, од вкупниот број неписмени во светот, две третини се жени, а 113 милиони се деца.
 
Колку страшен податок, особено кога ке се земе во предвид фактот дека има многу професори кои седат без работа или работат нешто сосема друго, а и моментот дека милион други фактори влијаат за тоа дали некој ке си го прати детето на училиште- традиција, убедувања, финансиски момент, географска местоположба. Колку би било убаво кога сите би имале исто право и исти можности да учат, ако ништо друго да ја добијат основата- читање и пишување.
 
Меѓународниот ден на писменоста 2021 година се одбележува под темата „Писменоста е во центарот на закрепнувањето на човекот, стеснување на дигиталниот јаз.“

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *