НА ДЕНЕШЕН ДЕН ВО 1960 ГОДИНА, КУЧИЊАТА БЕЛКА И СТРЕЛКА СО „СПУТНИК“ УСПЕШНО СЕ ВРАТИЈА КАКО ПРВИ ЖИВИ СУШТЕСТВА ОД ОРБИТАТА НА ЗЕМЈАТА

WEB Телевизија во живо

На денешен ден во 1960 година, се случи првото успешно враќање на живи суштества од орбитата на земјата. Кучките Белка и Стрелка, 40 глувци и два стаорци летаа во Спутник во орбита околу земјата.
Белка и Стрелка беа првите животни што направија орбитален лет и успешно се вратија на Земјата.
Заедно со Белка и Стрелка, екипажот на Спутник се состоеше од 40 глувци, два сиви зајаци, стаорци, печурки и други растенија. Спутник беше прототип на подоцнежното летало Восток.
Целта на експериментот беше можноста за живот на живи суштества во вселената и негативните ефекти врз нивното здравје. Стрелка имала шест кученца, од кои едното, под името Пушинка („Снегулка“), ќерката на Никита Хрушчов ја подари на американскиот претседател Џон Кенеди во 1961 година. година, за време на Студената војна.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *