НА ДЕНЕШЕН ДЕН 1903 ГОДИНА СЕЛОТО СМИЛЕВО БЕШЕ ЗАПАЛЕНО ОД ТУРСКАТА ВОЈСКА ПРИ ШТО ЗАГИНАА 250 ЖЕНИ И ДЕЦА

WEB Телевизија во живо

На 28 август 1903 година, Смилево беше нападнато од многубројна турска војска. Со одбраната на Смилево раководеше Даме Груев, големиот македонски револуционер и организатор на македонското народноослободително движење од илинденскиот период, роден токму во Смилево. 

По жестоката борба турската војска навлезе во селото, го запали и изврши масакрирање на 250 жени и деца во месноста Голем Гар, на Бигла Планина.
Селото Смилево се наоѓа на крајниот јужен дел од територијата на Општина Демир Хисар, во подножјето на Бигла Планина на надморска височина од 940 метри.
 
Познато е по Смилевскиот конгрес и кревањето на Илинденското востание. Смилево е единствено мијачко село во Демирхисарско. Населено е со Мијаци, дојдени од мијачкиот предел кон крајот на XVIII и почетокот на XIX век.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *