НА 29 АВГУСТ 1885 ГОДИНА ГЕРМАНСКИОТ ИНЖЕНЕР ДАЈМЛЕР ГО ПАТЕНТИРАЛ ПРВИОТ МОТОРЦИКЛ

WEB Телевизија во живо

На денешен ден е патентиран прв мотоцикл, дело на Дајмлер и Мајбах: Мотоциклот е секако најчестото возило кое работи на фосилно гориво во историјата на човекот. Тешко е да се каже точно колку луѓе во светот возат мотор, но секако станува збор за милиони луѓе, односно милиони мотоцикли. Само да споменеме дека тоа е Honda Super Cub, произведен во над 60 милиони примероци од 1958 година до денес.

Во 1885 година, Готлиб Дајмлер и Вилхелм Мејбах го составија првиот мотоцикл, поточно претходникот на првиот мотоцикл, (Petroleum Reitwagen) во Бад Канстат. И покрај тоа што претходно постоеја двоколки na пареа, само нивниот изум го означи сериското производство на мотоцикли во Германија, но и во други земји низ целиот свет.

Мотоциклот Даимлер и Мајбах ја одржувале стабилноста преку две помали помошни тркала, од кои подоцна ќе се оддалечи подоцнежниот развој и рафинирање на мотоциклот.
Подоцнежното тестирање на моторцикли и нивно подобрување беше поврзано со тестирање на мотори со внатрешно согорување, кои требаше да го однесат моторот кон автомобилот, што ќе го направи Дајмлер следната година.
 
Бидејќи Дајмлер се фокусираше на производство на автомобили, на некој начин се покажа дека мотоциклот е само нуспроизвод. Хилдебранд и Волфмулер беа првите што работеа посериозно на таканаречените дво-тркала на сериска основа во 1894 година.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *