ГЕВГЕЛИЈА Е НА ПРВО МЕСТО ВО МАКЕДОНИЈА ПО ИЗДАДЕНИ РЕЦЕПТИ ПО ОСИГУРЕНИК ЗА „ДИАЗЕПАМ“

WEB Телевизија во живо

Македонците во рок од една година испиле 1.352.396 диазепами, а Гевгелија е на прво место по најмногу рецепти за диазепам по осигуреник, се наведува во најновото истражување на „Види вака“.
Диазепамот е трет најиздаван рецепт во земјава, а овој тренд се забелжува години наназад.
 
Се препишува за страв, несигурност, анкциозност, немир, паника, вознемиреност, грчеви во мускули…
На дневна основа се препишуваат и над 6.000 кутии дијазепам, најмногу во Скопје, Битола, Струмица…
 
Во земјава, како што се наведува во истражувањето, најмногу се пијат лекови за срце, притисок, антидепресиви и гастроезофагеална рефлуксна болест. Тоа се и петте најпотрошувани лекови по генерика на товар на Фондот за 2022 година.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *