АНДРИЈАНА ЈАНЕВСКА ГО ПОДЕЛИ ПРВОТО МЕСТО ВО ИЗБОРОТ ЗА НАЈДОБАР СВЕТСКИ ПЕЈАЧ/КА.

WEB Телевизија во живо

„Чест ми е да Ве известам дека го освоив првото место на натпреварот организиран од ЗАДА рекордс (САД), на кој се избираше најдобар пејач/пејачка од цел свет во минатите неколку месеци. Ви благодарам на сите кои ме поддржувате!“, објави Јаневска на својот фејсбук профил
Честитки за Андријана од срце, и многу успеси во натамошната нејзина кариера.
 
Инаку, International Top Singer Search е прв глобален натпревар за откривање на исклучително талентирани пејачи недоволно афирмирани во светот.. „Сите знаеме за некои од ѕвездите откриени на големите шоуа како America’s Got Talent, American Idol и the Voice“, вели Норм Зада, текстописец и претседател на Zada Records, човекот кој го спонзорираше овој избор. „Има многу извонредни пејачи во светот кои бараат место под сонцето. Овој натпревар беше токму за нив“.
 
Победниците поделија 50.000 долари. На првото место се изедначија Андријана Јаневска, од Македонија, за нејзината кавер верзија на песната „Скршено срце“ Марчело Виера од Португалија, за неговата кавер верзија за песната „Никогаш доволно“ и Џеси Вагнер-Кауан, од Њујорк, за нејзината обработка на „Вистински бои“. Судии на натпреварот беа Ентони („Hurt So Bad“), Лери Ченс („Верувам“) и Кит Рот (SiriusXM). Од учесниците беше побарано да испратат вокали за една песна од списокот со претходно избрани кавер песни. Инструменталите во заднина на песните на финалистите беа повторно снимени или на друг начин изменети за да се избегнат проблеми со авторските права.
 
Андријана Јаневска има издадено 11 албуми и повеќе од 50 синглови. Таа е професорка по музика на Универзитетот Св. Кирил и Методиј во Скопје. Таа беше прва виолинистка во Македонската опера и балет од 2003 до 2023 година. Џеси Вагнер-Кауан е пејачка/текстописец , изведувач на издавачката куќа на Стиви Ван Занд, Wicked Cool. Таа го издаде својот деби албум, Shoes Droppin, со големи признанија од критичарите. Марчело Виера е пејач/текстописец кој има снимено повеќе од 40 албуми со различни изведувачи. Својата музичка кариера ја започнал како тапанар, но потоа открил дека може да пее кога главниот пејач не го знаел текстот за песната на проба на бендот.
Новиот конкурс треба да започне на 1 септември. Тој конкурс ќе биде отворен за претходно објавени песни, како и кавер верзии по избор на изведувачот.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *