54 ГОДИНА ОД „WOODSTOCK“, РОК ФЕСТИВАЛОТ КОЈ ГО СМЕНИ СВЕТОТ. СИМБОЛ НА ЕДНА ХИПИ ГЕНЕРАЦИЈА

WEB Телевизија во живо

ТРИ ДЕНА МУЗИКА, МИР, И РОКЕНРОЛ
 
Музичкиот и уметничкиот фестивал Вудсток беше рок фестивал што се одржуваше на фармата Макс Јасгур во Белото езеро кај Бетел, на 15-18 август 1969 година.

Многу од најпознатите музичари од тоа време настапија за време на тој дождлив викенд, вклучувајќи ги The Who, Jefferson Airplane, Grateful Dead, Canned Heat, Џоан Баез, Џенис Џоплин, Џо Кокер, Џими Хендрикс и други. Го посетиле близу половина милион луѓе. Последен на сцената беше Џими Хендрикс, на четвртиот ден од прославата, 18.08.1969 година во 8:30 часот по полноќ, кој со ентузијазам ја отсвири американската химна пред (останатите) 40.000 најиздржливи.

Вудсток се смета за најпознат рок фестивал досега. Фестивалот беше меѓу 50-те моменти кои го сменија рокенролот, според часописот Ролинг Стоун. За многумина, тој е најдобриот пример за контракултура од 1960-тите и ерата на хипи движењето.
 
Тогаш музичарите и собраните не знаеја дека штотуку напишале значајна страница од историјата во 60-тите години и дека биле на фестивал кој влегол во музичката антологија.
На почетокот се зборуваше само за низа концерти, но тогаш никој не помисли дека фестивалот Вудсток ќе стане симбол на една генерација и хипи движење со идеалистички пораки за мир и убов среде деценија протести, убиства и Виетнамска војна.

Фестивалот се одржуваше од 15 до 18 август 1969 година, во време кога американското општество се соочуваше со протести против војната во Виетнам, движењето за граѓански права и убиствата на Мартин Лутер Кинг и Роберт Кенеди, една година порано. Како лек за гневот, Вудсток тогаш вети „три дена мир и музика“. Тоа беше време на „млади“ рокенрол, а оние што носеа долга коса беа „бунтовници“ против војната.

Помеѓу 400.000 и 500.000 луѓе се собраа да ги слушаат тогаш познатите музичари во атмосфера на слобода и другарство. Сите собрани на околу 200 километри северозападно од Њујорк одеа полуголи, држејќи се за раце и го игнорираа дождот што падна во тие денови.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *