ВО МАКЕДОНИЈА ИМАЛО НЕГАТИВЕН ПРИРОДЕН ПРИРАСТ ВО 2022 ГОДИНА

WEB Телевизија во живо

Според податоците на Државниот завод за статистика, природниот прираст кај населението во 2022 година e негативен и во градските подрачја тој изнесува -3 488 лица, a во селските подрачја -898 лица.
Минатата година во Република Македонија се евидентирани 18.073 живородени деца, во градските подрачја евидентирани 10 866 живородени деца или 60. 1 % од вкупниот број на живородените деца во земјава, додека 7 207 или 39.9 % се живородени деца во селските подрачја додека во истиот период умреле 22.459 лица, од кои во градските подрачја умреле 14 354 лица или 63. 9 %, а 8 105 или 36. 1 % умреле во селските подрачја.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *