СОУ „БОГДАНЦИ“ СО ДВЕ НАГРАДИ НА ДРЖАВНИОТ НАТПРЕВАР ЗА НАЈДОБАР ЕСЕЈ 2023.

WEB Телевизија во живо

На распишаниот конкурс на Сојузот на друштвата за Македонски јазик и литература на Република Македонија за најдобар есеј за сите редовни ученици од средното образование, учениците од СОУ „Богданци“ освоија две вредни награди.
Билјана Дуева, ученичка од втора година, го освои првото место на наградниот конкурс на тема Интимното и универзалното во поезијата на Ацо Шопов, додека ученичката Софија Енџекчева беше втора на конкурсот на темата Што направивме со идејата на Крсте Петков Мисирков за македонскиот литературен јазик и што треба да направиме за македонскиот јазик во иднина.
И двете ученички се натпреваруваа под менторство на професорката Верица Ризовска.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *