НА ДЕНЕШЕН ДЕН ВО 1889 РОДЕН ВЛАДИМИР ЗВОРИКИН, „ТАТКОТО НА ТЕЛЕВИЗИЈАТА“

WEB Телевизија во живо

На 30 јули 1889 година во Муром, Русија, е роден Владимир Зворикин, „таткото на телевизијата“. Во 1926 година успеа електронски да ја разложи сликата и така го отвори патот на телевизијата. Бил руско-американски пронаоѓач, инженер и пионер на телевизиската технологија. Зворикин го измислил телевизиски систем за пренос и примање на слики со катодни цевки. Тој одигра улога во практичниот развој на телевизијата од раните триесетти, вклучувајќи ги и цевките за инфрацрвена слика и електронскиот микроскоп. Умре во Принстон, САД, на 29 јули 1982 година.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *