НА ДЕНЕШЕН ДЕН, 16 ЈУЛИ 1969 ОД КЕЈП КЕНЕДИ БЕШЕ ЛАНСИРАН „АПОЛО 11. ДЕНОТ КОГА МЕСЕЧИНАТА ЗАПОЧНА ДА ЈА ГУБИ СВОЈАТА „НЕВИНОСТ“

WEB Телевизија во живо

Од Кејп Кенеди, во САД, беше лансиран вселенскиот брод „Аполо 11“ на Месечината, во кој се наоѓале Нил Амстронг, Мајкл Колинс и Едвин Олдрин. Астронаутот Нил Амстронг на 21 јули како прв Земјанин стапнал на Месечината.
Откако биле испратени на Месечината со ракетата Сатурн 5, астронаутите го одвоиле леталото од Сатурн 5 и патувале три дена додека не влезат во лунарната орбита. Амстронг и Олдрин потоа се преселиле во „Орелот“ и слетале во морето на смиреноста на 20 јули. Астронаутите ја искористиле потисната сила на Игл за да се кренат од лунарната површина и повторно да се приклучат на Колинс во командниот модул.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *