НА ДЕНЕШЕН ДЕН…

WEB Телевизија во живо

НА ДЕНЕШЕН ДЕН ОТВОРЕНА ПРВАТА АГЕНЦИЈА ЗА ВРАБОТУВАЊЕ ВО СВЕТОТ (1631),
САД ЈА ДОБИЈА НА ДАР „СТАТУАТА НА СЛОБОДАТА“(1884),
РОДЕНИ СЕ ЛУИС АРМСТРОНГ „САЧМО“(1900)
И ЏИНА ЛОЛОБРИЏИДА(1927)
 
1631 Во Париз почнала со работа првата агенција за вработување во светот. Ја отворил Теофраст Рено , француски лекар, филантроп и новинар, каде идните работодавци и вработените можеа да се најдат. Со поддршка на Ришелје, тој го основа првиот неделен весник во Франција, Ла Газет, во 1631 година.
 
1884.- Во знак на сеќавање на раѓањето на САД на Денот на независноста – 4 Јули, Франција им ја подарила на САД статуата „Слободата го осветлува светот“, позната како Статуата на слободата. Статуата е дело на архитектот Бартолди и Густав Ајфел и е висока 93 метри. Статуата на слободата е фигура на една жена која ја претставува Либертас, божица на римската слобода.
 
1900.- Во Њу Орлеанс е роден Луј Армстронг, познат под името „Сачмо“, американски некрунисан крал на џезот. Умрел во својот дом во Корона на Лонг Ајленд, на 6 јули 1971 година.
 
1927 Родена е италијанската актерка Џина Лолобриџида, прва голема ѕвезда на италијанската кинематорграфија по Втората светска војна. Филмови: „Фанфан Лала“, „Убавица на ноќта“, „Трапез“, „Соломон и кралицата од Саба“, „Царска Венера“, „Ана од Бруклин“, „Провинцијалка“. Почина оваа година на 96 годишна возраст

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *