НА 20 ЈУЛИ 1947 Е РОДЕН МЕКСИКАНСКИОТ ЛЕГЕНДАРЕН ГИТАРИСТ КАРЛОС САНТАНА

WEB Телевизија во живо

НА ИСТИОТ ДЕН 1973 ПОЧИНА АКТЕРОТ И ЕКСПЕРТ ЗА БОРЕЧКИ ВЕШТИНИ БРУС ЛИ.
 
Карлос Сантана е роден на 20 јули 1947 година во Автлан де Наваро, Мексико.
Неговиот татко кој беше еден од музичарите на маријачи го запозна со мексиканската музика. Но, тој се сврте кон музичарите како Б. Б. Кинг, Џон Ли Хукер и Т-Кос Вокер. На 14-годишна возраст, тој настапи во локален бенд и во локални барови.
Во 1961 година се пресели во Сан Франциско. Откако завршил средно училиште во 1966 година, формирал свој бенд наречен „Сантана блуз бенд“ со четворица колеги и свирел аранжмани од Б.Б. Кинг и Реј Чарлс.
 
Нивниот деби албум „Сантана“ во 1969 година беше продаден во двојно платинасто бројки. Следниот албум, Abraxas, се продаде во четири пати повеќе копии. Тој досега имал осум златни и седум платина албуми во својата кариера. Има продадено околу 80 милиони копии на албуми.
На крајот на 1999 година, на 52-годишна возраст, тој го постигна својот Бр. 1 на американските топ листи со песната „СМУТ“ во соработка со Роб Томас.
Карлос Сантана е познат по неговиот стил на мешање на поп музиката со блуз, рокенрол, афро-кубанска музика и латински звуци.
 
На 20 јули 1973 година, актерот и експерт за боречки вештини Брус Ли умира во Хонг Конг на 32-годишна возраст од едем на мозокот, најверојатно, предизвикан од реакција на лекови против болки на рецепти. За време на кратката кариера на Ли, тој стана филмска starвезда во Азија и постхумно во Америка.
 
Ли Џун Фан, Брус Ли е роден на 27 ноември 1940 година во Сан Франциско, Калифорнија. Во тоа време, неговиот татко, кинеска оперска везда, беше на турнеја во Соединетите држави. Семејството се преселило во Хонг Конг во 1941 година. Растејќи, Ли бил дете актер кој се појавил во околу 20 кинески филмови; тој исто така студирал танцување и тренирал во стил Винг Чун на гунг фу (исто така познат како „кунг фу“). 
 
Во 1959 година, Ли се врати во Америка, каде отвори воено-уметничка школа во Сиетл. Во 1964 година, Ли се ожени со Линда Емери, која во 1965 година го роди Брендон Ли, првиот од двете деца на двојката. Во 1966 година, Ли се пресели во Лос Анџелес, а Брус се појави на телевизиската програма „Зелениот стршлен“ (1966-1967), играјќи го, Като. Ли. Исто така, се појави на карате турнири низ Соединетите држави и продолжи да ги подучува воените вештини на приватни клиенти, вклучувајќи го и актерот Стив МекКвин.
 
Во потрага по подобри актерски улоги отколку што ги нудеше Холивуд, Ли се врати во Хонг Конг во раните 1970-ти и успешно се етаблира како ѕвезда во Азија со акционите филмови „Големиот шеф“ (1971) и Патот на змејот (1972), кои тој ги напиша, режираше и глумеше. Следниот филм на Ли, „Внесете змеј“, беше објавен во САД од холивудското студио „Ворнер Брос“ во август 1973 година. Трагично, Ли починал еден месец порано, на 20 јули, во Хонг Конг, Телото на Ли беше вратено во Сиетл, каде беше погребан. 
 
Неговата ненадејна смрт на млада возраст од 32 доведе до гласини и шпекулации за причината за неговото смрт. Според една теорија, Ли бил убиен од кинески гангстери, додека друга гласина кружела дека актерот бил жртва на проклетство. Теоријата за проклетство во семејството повторно се појави кога 28-годишниот син на Ли, Брендон, кој ги следеше стапките на неговиот татко да стане актер, почина во случајно пукање во сетот на филмот „Кравата“ на 31 март 1993 година. Помладиот Ли беше погребан покрај неговиот татко на гробиштата во Сиетл

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *