ДРУШТВОТО НА ПИСАТЕЛИТЕ НА МАКЕДОНИЈА СТАНА НОВ ЧЛЕН НА ЕВРОПСКИОТ ПИСАТЕЛСКИ СОВЕТ

WEB Телевизија во живо

„Преводот на македонските автори и приближувањето на македонската литература до вниманието на читателите на меѓународно ниво е една од главните цели на нашето здружение и ние искрено полагаме надеж дека членството во ЕСЗ може да се покаже како корисно во овој поглед, како и кога станува збор за автори од други книжевни средини кои го воспоставуваат своето присуство пред македонските читатели, со што континуирано помагаат во заживување на нивната меѓусебна комуникација и соработка на ова, но и на секое друго поле“, истакна во своето обраќање, во името на Друштвото на писателите на Македонија, Стефан Марковски, уредник на „Стожер“ и директор на Библиотека “Гоце Делчев” – Гевгелија.
 
Европскиот писателски совет (EWC), најголема европска федерација на писателски асоцијации со седиште во Брисел, годинава на 4 јуни во Берлин одржа Генерално собрание на кое едногласно беа примени 5 нови членки – писателски асоцијации од различни европски земји:
— Друштво на писателите на Македонија, Македонија
– IG Autorinnen und Autoren, Австрија
– SNAC Националната асоцијација на автори и композитори, Франција
– DSF Дански автори на фикција и поезија, Данска
– La Scam Société civile des auteurs multimedia, Франција
 
Овој историски успех на Друштвото на писателите на Македонија подразбира отворање можности за различни форми на соработка со 160.000 писатели и преведувачи од 46 европски национални организации на професионални писатели и преведувачи во 30 земји, вклучувајќи ги ЕУ, земјите од ЕЕА Исланд и Норвешка, како и Белорусија, Црна Гора, Швајцарија и Обединетото Кралство.
Стефан Марковски, понатаму во своето обраќање ќе рече:
 
„Друштвото на писателите на Македонија е најстарото, најголемото, етаблирано македонско книжевно здружение, квантесенција на македонската литература и култура. Историската работа на Здружението во минатото се покажа како инструментална не само за збогатување на литературата, туку и за унапредување на литературните стандарди и развој на културата во целина.
Целта на Здружението да создаде остварливи средства за комуникација со други здруженија и друштва на писатели е движечка сила за нејзините меѓународни активности.
 
„Силно веруваме дека самото пишување е посебно креативен, но и уметнички процес на комуникациско ниво што се протега надвор од границите на јазикот“, истакнува Марковски, овластен претставник за активности поврзани со ЕСЗ и уредник на литературната ревија на ДПМ „Стожер“.
Неодамна, Здружението почна да станува сè поотворено и поодговорно кон младите македонски писатели, поети, драматурзи, книжевни критичари и есеисти, надоврзувајќи се на пошироката перспектива за тоа како се развива македонската литература во 21 век.
 
Меѓутоа, како што проширувањето на дигиталните технологии го зеде својот данок на традиционалните средства за комуникација што ја опфаќаат литературата, и постојаното опаѓањето на вниманието на помладите генерации (генерација Y, Z, Alpha…) се префрли и продолжува да скршнува кон прогресивно поинтерактивни и повнимателни форми на забава, подолгите форми на литературни изрази кои ги подобруваат прецизните набљудувања, имагинацијата, повторното размислување, критичкото размислување, потсетувањето, како и други видови процеси на „ментално изострување“ кои ја зголемуваат разновидноста на когнитивните и другите вештини , стануваат порелевантни и поважни од кога било.
Постојаните меѓународни активности низ децениите му посветија поголемо внимание на писателот на индивидуално ниво, фокусирајќи се повеќе на работата на одредени странски автори, наместо на националните литератури, претставени или не претставени од нивните соодветни национални здруженија.
 
Затоа, бидејќи технологијата ја редефинира структурата на реалноста во која претпоставуваме и комуницираме за литературата и уметноста, императив е секоја асоцијација на писатели да се сврти околу претстојната еволуција на литературата (која ќе биде прифатена и искористена од двајцата креатори на литература и читатели), но и вложуваат напори во измислување сопствени средства за насочување на патот и на авторите/креаторите и на читателите/примателите на литературата.
Од друга страна, една од основните карактеристики на секоја национална литература е правилното споделување на својот придонес кон уметноста и културата на светската сцена, а книжевните здруженија можат и се тука да играат клучна улога во овој процес.
 
„Преводот на македонските автори и приближувањето на македонската литература до вниманието на читателите на меѓународно ниво е една од главните цели на нашето здружение и ние искрено полагаме надеж дека членството во ЕСЗ може да се покаже како корисно во овој поглед, како и кога станува збор за автори од други книжевни средини кои го воспоставуваат своето присуство пред македонските читатели, со што континуирано помагаат во заживување на нивната меѓусебна комуникација и соработка на ова, но и на секое друго поле“, се надева Стефан Марковски.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *