БОЈМИЈА ОД МАКЕДОНИЈА БЛЕСКА НА МЕЃУНАРОДНИОТ ФОЛКЛОРЕН ФЕСТИВАЛ ВО ВОРДЕН, ХОЛАНДИЈА

WEB Телевизија во живо

Овации како награда. И тоа повеќе од оправдано. Срцата на посетителите на перформансот во саботата попладне во Vordense Kulturhus ги украдоа младите музичари и фолклорни играорци на фолклорната група Бојмија од Македонија. Тие беа врв на обемната фолклорна програма за време на Меѓународниот фестивал на фолклорни игри, во чест на четириесетгодишнината на фолклорната танцова група De Iesselschotsers од Штендерен, која беше одложена две години.
 
Бојмија во моментов е најорганизираната и најголемата фолклорна група во Југоисточна Македонија. Доказ за тоа беше изминатиот викенд со различни настапи на ансамблот и играорната група. Ансамблот и играорната група третираат и играат кореографии од сите делови на Македонија, за што поседуваат автентична облека. Некои традиционални носии се стари над 150 години! Бојмија долги години има богата култура и историска традиција. 
 
Целта на ансамблот и танцовата група е заштита, користење и промоција на културното наследство. Тие работат заедно со млади и талентирани музичари кои ја запознаваат македонската традиционална култура. Богатото културно наследство се презентира на домашни и меѓународни фестивали, а Ворден имаше привилегија да ужива во ова културно наследство. И тоа беше голема чест.
 
Минатата сабота весели играорци и возбудлива музика можеа да се слушнат и да се видат за време на различните изведби во Културхус, не само на Бојмија од Северна Македонија, туку и на фолклорната група Хопсани од Естонија, украинската група за песни и игри Роесалка од Хенгело, и меѓународниот танцов ансамбл Феникс од Апелдорн, кои беа гости на фестивалот што беше отворен во петокот навечер во Дорпшуис во Дремпт со меѓународна танцова вечер со групите од Македонија, Естонија и самите Де Иселшотсерс.
 
За време на гала изведбата во саботата вечерта, градоначалничката Маријана Беселинк во име на општината Бронкхорст му даде комплимент на Де Иселшотсерс за организирањето на фестивалот. Во неделата, фестивалот беше завршен во Дипенхајм во соработка со De Stedeerdansers, при што двете странски групи престојуваа во 25 семејства кај домаќините за време на фестивалот.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *