5 ЈУЛИ 1954 ГОДИНА – ДЕНОТ КОГА СЕ РОДИ РОКЕНРОЛОТ

WEB Телевизија во живо

НА ТОЈ ДЕН,ВО МЕМФИС, ЕЛВИС ПРИСЛИ ,СО ДВЕ ГИТАРИ И ЕДЕН КОНТРАБАС ЈА СНИМИ ПЕСНАТА „THAT, S ALL RIGHT“ И ЈА ЗАПОЧНА ИСТОРИЈАТА НА РОК МУЗИКАТА
 
Песната е напишана од Артур Крoдап, и првично е снимена од него во Чикаго на 6 септември 1946 година, како „Така е добро“. Некои од стиховите се традиционални блуз стихови, напишани од Блајнд Лемон Џеферсон во 1926 година. За време на една несекојдневна сесија за снимање во студиото Сан, вечерта на 5 јули 1954 година, Елвис Присли (акустична гитара ), Скоти Мур (водечка гитара) и Бил Блек (стринг-бас) се одмораа од снимањето, кога Присли започна да си игра со брза верзија на песната на Артур Кродап „Во ред е, мамо“. Блек се придружи на неговиот контрабас, а наскоро им се придружи и Мур на гитара. Продуцентот Сем Филипс, изненаден од оваа ненадејна пријатна атмосфера, ги замоли тројцата од нив да започнат повторно за да може да го сними тоа.
 
Басот на Блек и гитарите на Присли и Мур се единствените инструменти на снимката. Снимката не содржи тапани или дополнителни инструменти. Песната е продуцирана во стилот на „во живо“ снимка. Следната вечер триото ја сними „Сината месечина на Кентаки“ во сличен стил и таа беше одбрана за Б-страна на „Така е добро“.
Верзијата на Присли има различни стихови во споредба со верзијата на Артур Кродап. Сем Филипс му дал копија на снимката на локалниот диск џокеј Дју Филипс и на 7 јули 1954 година, тој ја „Така е добро“ во своето популарно радио шоу „Црвено, топло и сино“. Кога слушнал дека Дју ќе ја пушти песната, Присли отишол во локалното кино за да ги смири нервите.
 
Интересот за песната бил толку интензивен што Длу, наводно, ја пуштил песната 14 пати и примил над 40 телефонски повици. Присли беше убеден да отиде во станицата за интервју во текот на ноќта.
И, така беше роден рокенролот.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *