28-MИ ЈУЛИ – СВЕТСКИ ДЕН ЗА БОРБА ПРОТИВ ХЕПАТИТИСОТ

WEB Телевизија во живо

„ИМАМЕ САМО ЕДЕН ЖИВОТ ИМАМЕ САМО ЕДЕН ЦРН ДРОБ“
 
Секој 28 јули во светот се одбележува Светскиот ден за борба против хепатитисот, со цел да се подигне свеста кај луѓето за значењето на вирусниот хепатитис, првенствено хепатитисот Б и Ц. Хепатитот Б и Ц, познати како „тивки убијци“, се втора најсмртоносна инфективна болест и покрај тоа што можат да се спречат, откријат и излечат.
Светскиот ден за борба против хепатитисот се одбележува на денот на раѓањето на Барух Бламберг, американски научник заслужен за откривање на хепатитисот Б и развојот на вакцината против овој вирус, за што во 1976 година му беше доделена Нобелова награда.
 
Под темата „Еден живот, еден црн дроб“, овогодинешниот Светски ден на хепатитис ќе ја нагласи важноста на црниот дроб за здрав живот и потребата да се зголеми превенцијата, тестирањето и третманот на вирусниот хепатитис за да се оптимизира здравјето на црниот дроб, да се спречат болестите на црниот дроб. и да ги постигне целите за елиминација на хепатитис во 2030 година.
Според податоците од Светската здравствена организација (СЗО), хепатитисот годишно предизвикува смрт на повеќе од 1,3 милиони жители во светот, што е повеќе од смртноста од ХИВ/АИДС, туберкулоза и маларија.
 
СЗО проценува дека во светот околу 325 милиони луѓе се инфицирани од вирусот на хепатитис Б и Ц, а не го знаат тоа, бидејќи болеста најчесто нема видливи симптоми.
Расте бројот на заболени од вирусен хепатитис и во Македонија, а претпоставките дека 1 процент од населението боледува од оваа болест која е водечка причина за цироза и рак на црниот дроб, се зголемија на 1,5 проценти. Бројот на заболени од хепатитис е драматично пораснат после ковид кризата, и тој изнесува над 30 илјади заболени во нашата земја.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *