ВИКАРНИОТ ЕПИСКОП СТОБИСКИ Г. ЈАКОВ

WEB Телевизија во живо

Пред протестот во четврток организиран од МПЦ, еве како беседеше епископот при последната литургија во манастирската црква „Свети Спас“ во Гевгелија а во врска со Законот за родова еднаквопст и Законот за матична евиденција.
 
„Очигледно никој не сака да го слушне народот, и немаме друг начин да се спротивстваиме. Затоа апелираме за да ја сочуваме својата традиција, мислење, слобода на говор, нема друг начин освен да се собереме и да кажеме едно големо не за овие несреќни и погубни закони за нашето општество. Со овие закони се отвора можност секој од општеството да биде препознаен како маж или жена само врз основа на своите индивидуални чувства.“
 
Секој од нас и сите заедно имаме света должност она што сме го примиле и наследиле од нашите предци- и како посебност и како сечовечко наследство и предание, да го продолжиме и да им го оставиме на поколенијата по нас

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *