ВАЛЕНТИНА ТЕРЕШКОВА НА 16 ЈУНИ 1963 ГОДИНА СТАНА ПРВАТА ЖЕНА КОСМОНАУТ ШТО ПАТУВАЛА ВО ВСЕЛЕНАТА

WEB Телевизија во живо

Валентина Терешкова, во целост Валентина Владимировна Терешкова, (родена на 6 март 1937 година, Маслениково, Советскиот сојуз, ), советски космонаут. Таа е првата и најмладата жена што летала во вселената со соло мисија на Восток 6 на 16 јуни 1963 година. Таа ја обиколи Земјата 48 пати, помина скоро три дена во вселената и останува единствената жена што била на соло вселенска мисија.
 

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *