ТРИТЕ ПОСЛЕДНИ ЖЕЛБИ НА АЛЕКСАНДАР МАКЕДОНСКИ

WEB Телевизија во живо

„Не се плашам од армија лавови предводена од овцa. Се плашам од армија овци предводена од лав“.
Трите негови последни желби биле: Најдобрите лекари треба да го носат неговиот ковчег; Богатството што го собрал (пари, злато, скапоцени камења и сл.) да биде ставено во ковчегот… Неговите раце треба да бидат пуштени, обесени надвор од ковчегот за сите да видат дека заминува без ништо на оној свет!
 
Во 323 г.п.н.е. во Вавилон умре Александар Македонски, син на Филип Втори Македонски и на Олимпија, ученик на Аристотел. Со своите походи, на кои неговата војска за осум и пол години мина 18.000 километри, создаде држава каква што не постоела според пространство ниту пред него, ниту по него.
 
Александар III Македонски бил крал на Македонија од лозата на Аргеадите и најпознатиот светски војсководец на сите времиња. Роден е во Пела во 356 година пред нашата ера како син на Филип Втори Македонски и епирската принцеза Олимпија.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *