НА „ОХРИД ТРЧАТ 2023“ ТРЧАА И ШЕСТМИНА ЧЛЕНОВИ НА АК „7-МИ НОЕМВРИ“

WEB Телевизија во живо

РИСТО ЧАЛКОВ ПЕТТИ НА 5 КИЛОМЕТРИ

Со учество на речиси 2.000 учесници од 28 држави, денеска во Охрид се одржа седмото издание на Атлетскиот викенд „Охрид трчат“.
 
Точно во 8:30 часот стартуваше трката на 21 километар во индивидуална конкуренција и штафети, а пет минути подоцна започна трката на 5 километри.
 
На полумаратонската трка настапија членовите на гевгелискиот атлетски клуб „7-ми Ноември“, Митко Попов, Никола Ковачев, Живко Петков, Мијалче Андоновски и Благојче Темелковски, додека на трката на 5 километри настапи Ристо Чалков и го освои одличното 5 место.
 
Инаку, Дарио Ивановски од Република Македонија со време од еден час 11 минути и 18 секунди беше најбрз на полумаратонот, пред Тирон Мамуша од Албанија и Муџаид Мислими од Македонија. Кај дамите победата ја однесе бугарката Билшерин Сулејман со време 1.25.01 часа, пред Билјана Кираџиева од Србија и нашата Марина Домазетоска.
 
Бугаринот Михаил Вулковски со време од 18:52 минути беше најбрз на трката од 5 километри, пред Жорит ван дер Рат од Холандија и Атила Расим од Бугарија. Кај дамите победата ја однесе Аделина Павлова од Бугарија со време 22:29 минути, пред нашите Николина Милевска Велјановска и Бојана Наумовска на второто и третото место

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *