НА ДЕНЕШЕН ДЕН ЗАПОЧНАЛА 4. МАКЕДОНСКО-РИМСКА ВОЈНА

WEB Телевизија во живо

На денешен ден во 168 п.н.е. почнала Четврта македонско-римска војна. Во битката кај Пидна, Римската Република ја поразила војската на македонскиот крал Персеј од антигонидската династија.
Четвртата македонско – римска војна се одвибала во периодот од 150 п.н.е. до 148 п.н.е. Тоа било војна помеѓу Македонија и Римската Република. Причина за војната бил обидот на Андриск да го заземе македонскиот трон, сметајќи се себе си како син на Персеј, последниот македонски крал.
Андриск бил поразен во битката кај Пидна во 148 п.н.е. По две години Македонија станала римска покраина.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *