НА ДЕНЕШЕН ДЕН 1870 Е РОДЕН ЈОРДАН ПИПЕРКАТА

WEB Телевизија во живо

“НЕКА НЕ СЕ НАДЕВА НИ СРБИЈА, НИ БУГАРИЈА, НИ ГРЦИЈА ДЕКА ЕДНА ПЕДА ЗЕМЈА МАКЕДОНСКА ЌЕ ДОБИЕ, ЗАШТО ЗА НЕЈЗИНО ОСЛОБОДУВАЊЕ НИЕ КРВ ЛЕЕМЕ, И НЕ ЈА ДАВАМЕ НА ДРУГ“
 
Вака се изјаснуваше еден од најопеаните и еден од најпопуларните македонски војводи на ВМРО (по Гоце Делчев) Јордан Пиперката, кој со своите јунаштва и подвизи уште за својот живот станал легенда.
 
Јордан Пиперката е роден на 23.06. 1870 година во кичевското село Козица. Потекнува од сиромашно земјоделско-сточарско семејство. Злате Ѓоршески, автор на монографијата посветена на Јордан Пиперката, дава интересно објаснување за неговото презиме. “Фамилијарното име му е Пиперковски.
 
Меѓутоа тој е познат по скратницата од тоа име – Пиперката. Кај народот преовладува мислењето дека оваа скратеница ја добива поради физичкиот изглед (бил црвен, но и лут). Многумина го поврзуваат со лутината и црвенилото на пиперките”. Јордан е учесник на Смилевскиот конгрес во мај 1903 година и непосреден учесник во славното Илинденско востание. 
 
На 1 август 1903 година, во Церско Поле, Демирхисарско, паднал во заседа на турската војска, и тука, откако бил ранет, последниот куршум го испукал во себе и не се предал жив во рацете на непријателот.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *