КОНЦЕРТ НА ГРАДСКИОТ МЕШАН ХОР „ГОРТИНИЈА

WEB Телевизија во живо

Утре, среда, 21 јуни, 2023 година во Народниот театар, Мешаниот градски хор ГОРТИНИЈА ќе одржи концерт на класични хорски композиции од Палестрина, Брикнер, Ѓеило, Дрео, Калникс, Шуплевски, Скаловски и Лековски.
Со овие композиции хорот годинава учествува на државните и меѓународни хорски фестивали во Грција, Австрија, Србија. Пијано придружбата е на Влатко Сапламаев а диригент е Илија Атанасов.
Гостин на концертот ќе биде новоформираниот детски градски хор „БОЖИЛАК, составен од ученици од 4-то и 5-то одделение, кои после само 4 месeци упорна работа, ќе го имаат својот прв настап пред гевгеличани!
Концертот ќе започне во 20 часот.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *