ИЗЛОЖБА НА ЗАГРЕБСКИОТ СТРИП АВТОР ФРАН СТРУКАН

WEB Телевизија во живо

Во клуб галеријата на Дом на култура „Македонија“ – Гевгелија е поставена изложба на стрип од Фран Струкан, роден 1990 година кој е загребски стрип автор и илустратор. Добитник е на наградата Grand Prix на Белградскиот интернационален салон за стрип и на салонот во Велес 20217 година за стрипот ,, 13. Sat’’ по сценарио на Дарко Мацан.
Од 2016 година објавува стрипови на домашниот (Endem, Mister Mačak, Parlight Starlov) и на странскиот пазар (FutureQuake, Cullen Bunn presents A passage in black ). Во моментот работи за американскиот Dynamite на мини сериалот Red Sonja Attacks Mars за кој веќе има илустрирано два мини серијала ( Shape of Elvira, Mars Attacks Red Sonja ). Фран Струкан е еден од основоположниците, уредниците и авторите кој стои позади хрватската антологија ,,Фарто’’. Изложбата е во соработка со здружението на Хрвати во Велес и ќе биде поставена до 16.06 2023. Слободно посетете ја од 08.30 до 15.00 часот секој работен ден.
Фран Струкан е роден 1990 година во Загреб.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *