ДОМАЌИНКИТЕ ТРЕБА ДА МУ БИДАТ БЛАГОДАРНИ НА ХЕНРИ СИЛИ, КОЈ НА 6 ЈУНИ 1882 ГОДИНА ЈА ИЗМИСЛИЛ – ЕЛЕКТРИЧНАТА ПЕГЛА

WEB Телевизија во живо

Основата на дизајнот бил термичкиот лак скриен во куќиштето на пеглата. Тој бил поставен помеѓу две јаглеродни електроди низ кои поминувала струја. Дизајнот не бил совршен, затоа било потребно да се користи пеглата многу внимателно – можело да доведе до електричен удар.
Подоцна, лакот со електродите бил заменет со спирала, што била многу подобро изолирана. Современите производители на пегли сè уште го користат овој дизајн. Само деталите се менуваат, секоја година тие го подобруваат механизмот што тој некогаш го измислил.
Термостатите што ја контролираат температурата беа поставени на пеглата, а металната основа стана стакло или керамика, се појавија разни дополнителни функции и режими, на новите електрични пегли.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *