23 ЈУНИ-МЕЃУНАРОДЕН ОЛИМПИСКИ ДЕН. АЈДЕ ДА СЕ ДВИЖИМЕ ЗА ДА ИМАМЕ ЗДРАВО ТЕЛО И ЗДРАВ ДУХ

WEB Телевизија во живо

Олимпискиот ден е прослава на спортот, здравјето и да се биде заедно. Овој ден ги повикува на 23 јуни секоја година сите луѓе ширум светот да бидат активни и да се движат.
Олимпискиот ден се прославува уште од 1947 година. Доктор Грус, чешки член на МОК, ја претстави идејата за светски олимписки ден на 41-та сесија на Меѓународниот олимписки комитет во Стокхолм, Шведска.
Темата на овогодинешниот олимписки ден е „Ајде да се движиме“ која има за цел да ги инспирира луѓето ширум светот да одвојат време за секојдневна физичка активност.
 
Додека светот се движи побрзо од кога било, луѓето се движат помалку со истражувањето кое покажува дека над 80 отсто од младите луѓе не успеваат да го достигнат дневното ниво на активност препорачано за оптимално ментално и физичко здравје.
„На Олимпискиот ден ја славиме мисијата на Олимпиското движење да го направи светот подобро место преку спортот“, рече претседателот на МОК Томас Бах.
 
„Кога се занимаваме со спорт, тоа го одржува нашиот ум и тело силни и здрави. Кога се занимаваме со спорт, тоа нè инспирира секогаш да даваме се од себе и не тера да сонуваме, шири радост и не зближува. Оваа година, заедно со СЗО, го истакнуваме позитивното влијание што спортот го има врз физичкото и менталното здравје. Сакаме да го инспирираме светот да се движи повеќе секој ден. Спортот и физичката активност се евтина алатка со високо влијание за здрави тела и здрави умови и отпорни заедници“.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *