ВО БОРБА ПРОТИВ ЛАЖНИТЕ ФАКТИ: ИАКО Е УБАВО ЗА ОЧИ, ЛЕВО Е ЛАЖНИОТ ЦВЕТ ПАГОДА, ДЕСНО Е ВИСТИНСКИОТ

WEB Телевизија во живо

Во последно време на социјалните мрежи кружи слика за која се тврди дека е цветот „Маха Молу“ или „Пагода“, кој цвета на Хималаите, наводно само еднаш на секои 400 години! Сепак, со проверка е откриено дека овие тврдења се лажни.
Прво, стручните лица не наидоа на природно цвеќе кое го носи името „Маха Молу“.
 
Од друга страна, цветот наречен „Пагода“ навистина постои: неговото научно име е Clerodendrum paniculatum и расте во Азија, особено во областа помеѓу Индија и југоисточна Кина.
Сепак, ова растение не цвета на секои 400 години. Наместо тоа, неговото цветање се одвива секоја година, од средината на летото до есента. Понатаму, изгледот на цветот Пагода не се совпаѓа со виралната слика.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *