УТРЕ Е МЕЃУНАРОДЕН ДЕН НА МУЗЕИТЕ – ВЛЕЗОТ ВО МУЗЕЈ ГЕВГЕЛИЈА ЌЕ БИДЕ БЕСПЛАТЕН

WEB Телевизија во живо

Утре 18 мaj на Меѓународниот ден на музеите, влезот во НУ Музеј Гевгелија ќе биде БЕСПЛАТЕН за сите посетители.
Посетителите ќе имаат можност за разгледување на постојаната археолошка поставка со кустос и видео презентација.
 
Музеите се клучни придонесувачи за благосостојбата и одржливиот развој на нашите заедници. Како доверливи институции и важни нишки во нашето заедничко општествено ткиво, тие се уникатно поставени за да создадат каскаден ефект за поттикнување на позитивни промени.
Постојат многу начини на кои музеите можат да придонесат за постигнување на целите за одржлив развој: од поддршка на климатските активности и поттикнување на инклузивноста, до справување со социјалната изолација и подобрување на менталното здравје.
 
Како што е нагласено во Резолуцијата на ICOM „За одржливост и имплементација на Агендата 2030, трансформирање на нашиот свет“ (Кјото, 2019), сите музеи имаат улога во обликувањето и создавањето одржливи иднини, а тоа можат да го направат преку едукативни програми, изложби, пристап до заедницата и истражување.
Секоја година од 2020 година, Меѓународниот ден на музеите поддржува збир на цели од Целите за одржлив развој на Обединетите нации.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *