СВЕТСКИ ДЕН НА ПЧЕЛИТЕ. ДА ГИ ЧУВАМЕ, ЗАТОА ШТО АКО ТИЕ ИСЧЕЗНАТ, ЛУЃЕТО ЌЕ ИСЧЕЗНАТ ЗА 4 ГОДИНИ

WEB Телевизија во живо

Овој ден, 20 мај, е посветен на подигање на свеста за важноста на пчелите и другите опрашувачи во светот.
Како што светот поминува низ пандемијата КОВИД-19, важноста на животот и постоењето на разни видови живи суштества се најде во центарот на вниманието на сите вести. Човекот сега го разбира неговото значење и влијание врз другите луѓе, но и природата повеќе од кога било досега.

Но, со растот на човечката популација, пчелите се постојано изложени на опасности и закани. Затоа Светскиот ден на пчелите се слави на 20 мај, со цел да се подигне свеста за тоа колку пчелите придонесуваат за раст на растенијата и разни други култури. Исто така, денес се одбележува годишнината од раѓањето на Антон Јансон, основачот на пчеларството, според официјалната веб-страница на Светскиот ден на пчелите.

Пчелите и другите опрашувачи, како што се пеперутките и колибри, се повеќе се загрозуваат поради човечки активности. Опрашувањето, сепак, е основен процес за опстанок на нашите екосистеми. Скоро 90% од дивите цветни растителни видови во светот зависат целосно или барем делумно од опрашувањето, заедно со повеќе од 75% од светските култури за храна и 35% од глобалното земјоделско земјиште. Не само што опрашувачите директно придонесуваат за безбедноста на храната, туку тие се клучни за зачувување на биодиверзитетот.
Сите зависиме од опрашувачите и затоа е клучно да се следи нивниот развој и да се запре губењето на биодиверзитетот.
 
„Ако исчезнат пчелите, луѓето ќе исчезнат за 4 години“

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *