СВЕТСКИ ДЕН НА КУЛТУРНАТА РАЗЛИЧНОСТ-21 МАЈ

WEB Телевизија во живо

КУЛТУРАТА Е ПРОЦЕС СО КОЈ ЧОВЕКОТ СТАНУВА СЕ ОНА ЗА ШТО Е СОЗДАДЕН ДА БИДЕ
 
Во 2001 година, Генералното собрание на УНЕСКО ја донесе Универзалната декларација за културната разновидност, која има за цел да им помогне на земјите, почитувајќи ја и промовирајќи ја културната разновидност, да создадат услови за дијалог меѓу културите и цивилизациите во контекст на глобализацијата. 
 
Светскиот ден на културната разновидност беше прогласен во 2002 година кога за прв пат беше одбележан. Идеите промовирани на овој ден се разбирање и прифаќање на различни култури, толеранција и почит, со цел да се направи заедничкиот живот подобар.
 
Нема двајца исти луѓе во светот, но луѓето понекогаш го забораваат тоа и не се свесни за значењето на таа реченица. Општеството се состои од поединци, а целите на одбележувањето на овој ден се подигање на свеста за меѓукултурното, како и соработка, отвореност и подготвеност да се почитуваат луѓето од странски култури.
 
Лесно се постигнуваат овие цели со едноставни и секојдневни процедури. Важно е да се ослободиме од предрасудите и да заборавиме на стереотипите кога ќе се најдеме во друштво на странци. За да научите што повеќе за странска култура, добар избор е да посетите настан на таа тема, едукација за други култури и начини на живот. На овој начин, ќе ја цениме странската култура, притоа не заборавајќи ја и нашата.
 
Човекот е единственото живо суштество кое вистински поседува култура, тој може да пренесува знаење, вредности и идеи кои не само што им помагаат на луѓето да преживеат, туку и да овозможат сè пософистицирано совладување на животната средина.
 
Поточно, културата е сè што човекот постигнал, прифатено како вредности: закони, морал, религија, литература, обичаи.Културата не постои надвор од општеството, а општествата започнуваат со културата. Институциите во кои се вршат активности важни за општеството се важни за секое општество (училишта, болници, комуни, верски објекти итн.) Животот во општеството се води според правила, а правилата се утврдуваат според вредностите и светогледот.
Културата е нешто што природата не е сама по себе, туку она што човекот го создал и научил.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *