ПОЧИНА ФЕРУС МУСТАФОВ, „ПЕКОЛНИОТ ИНСТРУМЕНТАЛИСТ“ ОД БАЛКАНОТ

WEB Телевизија во живо

По кратко боледување, синоќа почина Ферус Мустафов, познат и како „KING“ Ферус , македонскиот саксофонист со ромско потекло, кого голем број светски музички списанија го нарекуваа „пеколниот мултиинструменталист од Балканот.
Ферус е роден во Штип (20 декември 1950 година) во семејство на музичари и е син на познатиот Илми Јашаров. 
 
Неговата професионална кариера започнала на седумнаесетгодишна возраст, додека студирал виолина и кларинет во локална музичка академија. За тоа време, тој бил поканет да оди на турнеја со бенд предводен од Тома Чрчев, а успехот на турнејата го натерало да се откаже од академското учење за да стане работен музичар. 
 
По војниот рок патот ќе го однесе во Сараево каде ја превзел водечката улога во експлозијата на популарност на народната музика што се случила таму во тоа време. Подоцна станал директор за музичко програмирање на ромски јазик за Радио Телевизија Скопје и се здобил со меѓународна публика преку изданијата на албумите на светските музички записи како што се “Глобус стил” и “Тропски”.
 
Настапувал во голем број земји во светот и снимил десетина албуми, главно со инструментални композиции.
По негова желба погребот ќе биде во Штип, каде е роден и каде последните години живееше со семејството.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *