НА 29 МАЈ 1953 ГОДИНА СЕР ЕДМУНД ХИЛАРИ И ШЕРПАСОТ ТЕНСИНГ НОРКАЈ ПРВИ ВО ИСТОРИЈАТА СЕ ИСКАЧИЈА НА МОНТ ЕВЕРЕСТ

WEB Телевизија во живо

Сер Едмунд Персивал Хилари беше планинар, истражувач и филантроп од Нов Зеланд. На 29 мај 1953 година, планинарот Хилари и Шерпа, Тензинг Норгај, станаа првите алпинисти за кои е потврдено дека го достигнале врвот на Монт Еверест. Тие беа дел од деветтата британска експедиција на Еверест, предводена од Џoн Хун

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *