МАКСИМ АНГОВ, УЧЕНИК ОД БОГДАНЦИ, ПОБЕДНИК НА „БОГРАД ДЕТСКА ТРКА ЗА РЕТКИ ДЕЦА“ НА ТРКАТА НА ПОЕЗИЈА ВО СТРУГА

WEB Телевизија во живо

Голем успех денес постигна ученикот од 4 одделение, Максим Ангов од ООУ „Петар Мусев“ од Богданци, инаку член на АК „7-ми Ноември“ Тој, во четвртата категорија, ученици родени 2012/2013, во трката на 500 метри го освои првото место. Неговиот тренер и наставник Тодор Анчев не го криеше своето задоволство од успехот на својот ученик, и во изјава за ТВ Нова 12 рече дека до сега Ангов има учествувано на две детски трки, , и на двете ги освои првите места. Анчев очекува Максим да се развие во одличен атлетичар.

Инаку, по трет пат, АК Спортски мостови и Струга овој викенд се домаќини на уличното трчање по врелиот асфалт, забава и дружење.

И годинава стандардните атлетски трки на жешкиот асфалт на 5км и 10км со рекреативен или натпреварувачки карактер ќе се одржат утре, во недела, на 21 мај, а ден порано, денес, сабота на 20 мај се одржа најпопуларната Детска трка „БОГРАД ДЕТСКА ТРКА ЗА РЕТКИ ДЕЦА“Хотел Боград како генерален покровител на детската трка заедно со здружението „Ретко е да си редок“ максимално се вклучија во оваа кампања за поддршка на децата со ретки болести. Над 50 дечиња од целата земја ја обоија Струга со трчање и беа презентери на еден од најубавите настани кои ги памети и создава нашата убава Струга.
 
Оваа година тие се натпреваруваа во пет различни категории почнувајќи од 4 до 13 години, и тоа:
– Прва категорија од 4 и 5 годишна возраст (100м)
– Втора категорија од 6 и 7 годишна возраст (200м)
– Трета категорија од 8 и 9 годишна возраст (300м)
– Четврта категорија од 10 и 11 годишна возраст (500м)
– Петта категорија од 12 и 13 годишна возраст (500м)

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *