ГЕВГЕЛИЈА ЗА ПРВ ПАТ ДОБИЛА УЛИЧНО ОСВЕТЛУВАЊЕ ВО 1931 ГОДИНА

WEB Телевизија во живо

Во далечната 1931 година Гевгелија добила струја, која била произведувана од еден обичен приватен агрегат. Но, нормално, таков мал агрегат не можел да постигне да произведе струја за целиот град, па затоа така произведената струја била доволна само да ги осветли улиците, железничката станица, околиската и општинската управна зграда и неколку куќи на поимотни семејства, само неколку часа, од првиот мрак па до 22 часот.
Агрегатот вредно работел се до 1950 година, кога „заминал“ во пензија, а електрична енергија била добивана од новата и појака дизел машина. Дел од тој агрегат, граѓаните може да го видат секој ден кога поминуваат покрај Амамот.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *