ДЕНЕС Е СВЕТСКИОТ ДЕН НА ПИШУВАЊЕ ПИСМА

WEB Телевизија во живо

КАДЕ ЗАМИНА ОВОЈ ПРЕКРАСЕН ОБИЧАЈ?
 
Во ерата на модерната технологија, малку заборавивме колку е убаво кога поштар не изненадува со разгледница или писмо. Денешниот светски ден на пишување писма е вистинското време да се потсетиме на тоа.
 
Кога последен пат сте напишале или примиле ракописно писмо или разгледница? Освен купот сметки, кои пристигнуваат до нас секој ден, нема друга пошта. Поранешните букви и ракописи се заменети со е-пошта, СМС и ММС пораки, социјални мрежи итн.
 
Не толку одамна, писмата и разгледниците се користеа за да пренесат пораки, да се допишуваат со најблиските, да се пријавуваат на родителите и пријателите, да им честитаат родендени и празници… Каде замина овој прекрасен обичај?
 
Комуникацијата, како и многу други важни сегменти од личниот и социјалниот живот ја префрливме во дигиталното опкружување. Тешко дека повеќе разговараме, телефонскиот и личниот контакт речиси станаа методи на комуникација од минатите времиња. Сега само пишуваме и пишуваме… Заборавајќи да пишуваме, забораваме ли навистина да размислиме?
 
Зошто да губиме време да напишеме писмо кога ја испраќаме секоја порака насекаде во светот за само неколку секунди? Така размислуваат помладите генерации, кои немаа привилегија поштарот да им ѕвони на вратата и да го достави нетрпеливо очекуваното писмо од некој близок.
 
Обележете го овој ден испраќајќи писмо до некој близок, без разлика дали улицата е до вас или на друг континент. Не треба да пишувате романи, само напишете „Те сакам“ и ќе ја видите реакцијата. На крајот на краиштата, кога тоа го сторија Бетовен, Моцарт, Марк Твен, Оскар Вајлд и многу други, па и вие, барем еднаш годишно.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *