22 МАЈ Е МЕЃУНАРОДЕН ДЕН НА БИОЛОШКАТА РАЗНОВИДНОСТ

WEB Телевизија во живо

Обединетите нации го прогласија 22 мај за Меѓународен ден на биолошката разновидност (IDB) за да се зголеми разбирањето и свеста за прашањата за биолошката разновидност. Кога за прв пат беше создаден од Вториот комитет на Генералното собрание на ОН кон крајот на 1993 година, 29 декември (датумот на стапување во сила на Конвенцијата за биолошка разновидност), беше назначен за Меѓународен ден за биолошката разновидност.
 
Слоганот на годинашниот Меѓународен ден на биолошката разновидност е особено значаен. „Од договор до акција: да се врати биолошката разновидност“.
За да го вратиме биодиверзитетот, мора да преминеме од Договор на акција. Мора да ја имплементираме Рамката и да ги исполниме ветувањата за 2030 година кои се вградени во нејзините 23 цели.
 
Мора да се направи многу ако сакаме да се справиме со основните двигатели на загубата на биолошката разновидност:
Сите влади не само што мора да ги развијат своите национални цели, туку и да воспостават закони, политики и програми неопходни за нивно постигнување.
Бизнисите треба да ги проценат и објават влијанијата и да се насочат кон одржливи практики.
Напорите на народите и локалните заедници во заштитата на биодиверзитетот мора да бидат препознаени и заштитени.
Сите ние треба да го намалиме отпадот и да се префрлиме на поодржлива потрошувачка.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *