ЗА ЦРВЕНОТО ВЕЛИГДЕНСКО ЈАЈЦЕ Е „ВИНОВНА“ МАРИЈА МАГДАЛЕНА

WEB Телевизија во живо

„Како што таа прва го виде Воскреснатиот Христос, така и оваа верна ученичка прва го поздрави светот со радосниот извик со кој се поздравуваат милиони христијани денес.
-“СРЕЌЕН ВЕЛИГДЕН.”
По Воскресението Христово, оваа Света девојка, како и Апостолите, го ширела Спасителското учење и затоа е наречена Рамноапостолка. На една таква мисија, таа отиде сè до императорот Тибериј во Рим.
Според традицијата, откако му дала јајце како симбол на бесмртноста на душата, Марија Магдалена ја кажала велигденската честитка: „Христос воскресна“, при што Тиберија се насмеал и рекол дека ако Христос навистина воскреснал, јајцето во нејзината рака треба да поцрвене. Во тој момент тоа е јајце станало црвено.
Во сеќавање на на тој настан повеќето од нас, православните христијани, ги бојадисуваме велигденските јајца во црвено. “

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *