ВЛЕЗОТ ВО СИТЕ МУЗЕИ ЌЕ БИДЕ БЕСПЛАТЕН ПО ПОВОД 18 АПРИЛ, МЕЃУНАРОДЕН ДЕН НА КУЛТУРНОТО НАСЛЕДСТВО

WEB Телевизија во живо

Во вторник (18 април) влезот во сите музеи и локалитети низ Македонија ќе биде бесплатен во чест на Светскиот ден на културното наследство.
Македонската култура и уметност-богатство кое вреди да се погледне, почувствува и чува. Дојдете, посетете и истражете на 18ти април со какви вредни артефакти располага НУ Музеј Гевгелија.
 
Секојдневно луѓето ширум светот го слават своето културно наследство, едноставно живеејќи го својот живот на начин што ги отелотворува кои се и од каде потекнуваат. Но, еден ден во годината се издвојува за да се прослави заедничката историја и наследството на човечката раса. Денот на светското наследство нè охрабрува да ги славиме сите светски култури и да ја донесеме свеста за важните споменици на културата и местата и да ја поддржиме важноста на зачувување на светските култури.
 
Меѓународниот ден на спомениците и локалитетите е востановен на 22-та седница на Генералната конференција на УНЕСКО во 1982 година. Од тогаш 18 април е ден на прославување и промоција на културното наследство, и претставува можност за подигање на свеста за неговиот диверзитет, за неговата важност и повредливост, за неговите потреби и за потребата за неговата конзервација.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *