НОВ „МУРАЛ“ НА УМЕТНИКОТ МИЛЕ НИЧЕВСКИ

WEB Телевизија во живо

Муралот е изведен во соработка со општина Гевгелија и Црвениот крст од Гевгелија. Со асистенција на Кате Чугунцалиева и Александар Јанев, двајца негови колеги , неодамна на трансформаторот пред Железничката станица осамна нов мурал на уметникот Миле Ничевски.
Сите дела, мурали на Ничевски се “site specific” ..односно поврзани со местото каде се изведени а и со времето кога се настанати.
 
Инаку муралот е работен со стенсил, комбинација на графити и мурал, и не е типичен мурал, бидејќи е нацртан на трансформатор. Делото е и мал омаж на Бенкси, познатиот графити уметник.
Бенкси е псевдоним на уличен уметник, политички активист и филмски режисер кој живее во Англија, чие вистинско име и идентитет остануваат непотврдени и се предмет на шпекулации. Активен од 1990-тите, неговата сатирична улична уметност и субверзивните епиграми комбинираат мрачен хумор со графити изведени во карактеристична техника на матрици. 
 
Неговите дела од политички и општествени коментари се појавија на улиците, ѕидовите и мостовите ширум светот. Работата на Бенкси израсна од андерграунд сцената во Бристол, која вклучуваше соработки помеѓу уметници и музичари. Бенкси вели дека бил инспириран од 3D, графити уметници и основач на музичката група Massive Attack.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *