НА ДЕНЕШЕН ДЕН 1871 ГОДИНА РОДЕН ХРВАТОТ ЕДВАРД СЛАВОЉУБ ПЕНКАЛА, ПРОНАОЃАЧОТ НА ПЕНКАЛОТО И МНОГУ ДРУГИ ИЗУМИ

WEB Телевизија во живо

Најпознатиот изум на Пенкала е автоматското механичко пенкало како и бројни пронајдоци, меѓу кои се издвојуваат , термофорот, сопирачките, анодната батерија, детергентот, термосот…
Пенкала е роден на 20 април 1871 година во Липтовска Микулаш , Унгарија (сега Словачка). Тој има полско-холандско потекло. 

Тој е еден од најзначајните пронаоѓачи на почетокот на 20 век. По дипломирањето на 28 септември 1892 година и завршување на студиите на универзитетите во Виена и Дрезден, дипломирал на Кралскиот технички колеџ во Дрезден на 25 март 1898 година и ја напишал својата докторска дисертација од областа на органска хемија.
 
По бракот, тој го избрал Загреб за живеалиште на своето семејство и се сместил на денешниот плоштад Крал Томислав бр. 17. Овде започнува неговата блескава кариера. Тој ја прифати државната служба и на 14 јуни 1904 година ја положи официјалната заклетва. Со текот на времето, тој го додаде Славољуб на своето име и стана натурализиран Хрват.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *