НА 13 АПРИЛ 1906 ГОДИНА ВО СТАР ДОЈРАН Е РОДЕН АНТОН ПАНОВ, АВТОР НА ДРАМАТА „ПЕЧАЛБАРИ“

WEB Телевизија во живо

Во Стар Дојран на 13 април 1906 година е роден Антон Панов, македонски драмски писател. Неговата литературна дејност е од извонредно значење за македонската литература како автор на драмски дела. Неговата драма „Печалбари“, инспирирана од тешкиот живот на македонските печалбари е напишана на македонски јазик во периодот меѓу двете светски војни, време во кое употребата на македонскиот јазик била забранета. 

Драмата првпат е изведена во Скопје на 3 март 1936 година, а потоа е изведувана во многу театри, меѓу кои и во Белград и Скопје. Неговата книжевна дејност е од извонредно значење за македонската книжевност. Друга позната драма на Панов е „Пиликатник“, која го обработува животот на дојранските рибари . Тој напишал повеќе прозни и сценски текстови. Умре во Скопје, на 28 август 1968 година.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *