ДРАМАТИЧНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ НА ДИРЕКТОРОТ НА GOOGLE: „ТЕХНОЛОГИЈАТА СО ВЕШТАЧКА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА ИЗЛЕГУВА ОД КОНТРОЛА“

WEB Телевизија во живо

Извршниот директор на Google, Сундар Пичаи, призна дека брзиот развој на вештачката интелигенција (AI) го држи буден ноќе, и покрај тоа што неговата компанија е во тек со таа технологија.
Пичаи ја нарече вештачката интелигенција „црна кутија“ која сè уште не ја разбираме целосно. Тој додаде дека треба да се регулира вештачката интелигенција.
 
– Отсекогаш мислев дека вештачката интелигенција е најважната технологија на која работи човештвото. Уште поважно од пожарот, струјата и се што сме правеле низ историјата, изјави Пичаи во интервју за CBS и призна дека сепак е многу загрижен за брзиот и неконтролиран напредок на оваа технологија.
– Може да биде многу штетно ако се е поставено погрешно. Ги немаме сите одговори, а технологијата брзо напредува.
 
Минатиот месец, технолошките лидери, вклучително и Илон Маск, потпишаа отворено писмо во кое повикуваат на шестмесечна пауза во истражувањето на вештачката интелигенција, предупредувајќи дека технологијата излегува од контрола. Копотписници на тоа писмо се и вработени во Google.
Пичаи признава дека компаниите можеби побрзале да ја развијат технологијата без целосно да ги земат предвид нејзините недостатоци и ризици.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *