ДОБАР ВИ ДЕН , ЏЕЗЕРИ; 30 АПРИЛ – СВЕТСКИ ДЕН НА ЏЕЗ МУЗИКАТА

WEB Телевизија во живо

Џезот ја има таа моќ луѓето да ги заборават меѓусебните разлики и да се здружат и лошите околности да ги претворат во слобода, пријателство, надеж и достоинство, изјави во една прилика американскиот музичар Квински Џонс.

За време на Генералната конференција на УНЕСКО во ноември 2011, меѓународната заедница го прогласи 30 април за Меѓународен Ден на Џезот.

Намерата на прогласувањето на Меѓународниот Ден на Џезот е зголемување на свеста кај меѓународната заедница за вредностите на Џез музиката како едукативна сила, алатка за промовирање на мирот, заедништвото, дијалогот и зајакната соработка помеѓу луѓето.
Денот на Џезот за прв пат e прославен во април 2012 година под лидерство на Херби Хенкок, една од легендите на светската Џез сцена и Амбасадор на добрата воља на УНЕСКО.
 
Џезот ја има таа моќ луѓето да ги заборават меѓусебните разлики и да се здружат и лошите околности да ги претворат во слобода, пријателство, надеж и достоинство, изјави во една прилика американскиот музичар Квинси Џонс.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *