АНСАМБЛ БОЈМИЈА СЕ ВРАТИ ОД ДЕТСКИОТ ФОЛКЛОРЕН ФЕСТИВАЛ ВО НАЗИЛИ, РЕПУБЛИКА ТУРЦИЈА

WEB Телевизија во живо

Младите играорци на Ансамбл Бојмија од 21 до 25 април зедоа учество на 18-от Интернационален детски фолклорен фестивал, кој секоја година се одржува во градот Назили, а по повод 23 април, денот на националниот суверенитет на Турција и Денот на детето, востановен од Мустафа Кемал Ататурк.
 
На фестивалот, младите играорци пред турската публика се претставија со Игри и песни од Егејска Македонија, Поречки игри и Kitushe mitushe.
Назили е најголемиот град во провинцијата Ајдин во егејскиот регион во западна Турција, 47 километри источно од градот Ајдин.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *