33 УЧЕСНИЦИ ОД АК „7-МИ НОЕМВРИ“ МЕЃУ 14.000 ТРКАЧИ ОД 70 ЗЕМЈИ НА 17. МЕЃУНАРОДЕН МАРАТОН АЛЕКСАНДАР ВЕЛИКИ

WEB Телевизија во живо

Соништата на 14.000 тркачи од секој агол на светот, месеци подготовки и очекување да стигнат до целта постигнувајќи голема лична победа, се остварија на 17. Меѓународен маратон АЛЕКСАНДАР ВЕЛИКИ – bwin, кој се одржа денеска, недела 30 април 2023 година.

Глобалната димензија на настанот оваа година се отслика на невиден начин, преку присуство на тркачи од 70 земји и пет континенти , дури и од далечни места како Јужна Африка, Доминиканската Република, Хонг Конг и Перу! Ова е нов, неверојатен рекорд за странски пријави, соборувајќи го претходниот врвен учинок на пријавени од 63 земји на соодветниот настан во 2018 година!

Големото славје кулминираше со натпреварувачката програма на 17. меѓународен маратон АЛЕКСАНДАР ВЕЛИК – bwin вклучувајќи го маратонскиот пат (почеток: 07:45 часот, почетна точка: Пела), како и Здравствениот Пат од 10.000м. (почеток 09:00 часот, почетна точка: Општински стадион Ампелокипи) и Здравствениот пат 5.000м. (почеток: 13:00 часот, почетна точка: Градско собрание на Солун).

На трките на 5 и 10 километри учество зедоа и 33 матпреварувачи од АК „7-ми Ноември“ од нашиот град, и тоа 11 учесници на 10 километри и 22 учесници на 10 километри.
Заедничката цел, за сите патишта од натпреварувачката програма, беше на плоштадот на на Александар Македонски, на плажата во Солун.

Богатата програма на паралелни настани на овогодинешниот настан го вклучи и Панхеленското друмско првенство за лица со посебни потреби, во соработка помеѓу Организацискиот комитет и Националната спортска федерација на лица со посебни потреби (ЕАОМ-Ампа).

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *