30-ТИ МЕМОРИЈАЛЕН МАРШ „ПЕРО ИЛИЕВСКИ“

WEB Телевизија во живо

Здружението планинарски спортски клуб „Кожуф“ од Гегелија, изминатиот викенд, по јубилеен 30. пат го реализираше меморијалниот марш во чест и сеќавање на Перо Илиевски, еден од основачите на гевгелиското планинарско друштво, кој беше масовен и со учество на многу млади планинари.
Маршот се одвиваше по рутата: с.Ума – Таблата – Караула „ Мирче Ацев„ – Караула Брши (караула без кров) – Ума во должина од околу 10 километри, а на него зедоа учество планинари од планинарските друштва: Двете Уши Гевгелија, Планинарски клуб „Серта“- Неготино, Македонија, Planinarski klub Entuzijast Strumica/Планинарски клуб Ентузијаст Струмица, Free Hikers, Vpsk Negotino, ПК Китка Скопје, ПД “Маратон” Струмица, Планинари ЈУГ Валандово, како и членови на Гевгелија Точак клуб.
На целта во селото Ума беше приреден заеднички ручек.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *